Växjö, Kazuri, Influensa och Författarbesök!
Året inledde mina musiker och jag tillsammans med Växjö Manskör i en nyårskonsert den 3 januari. Den kan du läsa mer om på Smålandsposten.
Helgen därpå var det meningen att jag skulle medverka i en välgörenhetskonsert i Dimbo kyrka, men den fick jag tyvärr ställa in eftersom jag tappat rösten.
Sedan den 21a hade jag ett framträdande i Gislaveds kyrka fast jag fortfarande var sjuk. Att sjunga gick inte för jag var så hes så jag sjöng playpack, jag spelade låten från skivan och skruvade ner min mikrofonvolym, och så pratade jag med min spruckna stämma däremellan. Det var en fantastisk publik som applåderade in ett extranummer. Det brukar det sällan bli på mina föreläsningar så denna konsert kommer att gå till historien - tänk att jag fick göra ett playbackextranummer. Så festligt!
I år firar Kazuri 40 år! Under månaden fick jag besök av Kazuri Scandinavia som distribuerar de fantastiskt vackra smyckena från Kenya som jag säljer i min butik. Nu har jag även lagt in dem i min webshop där man kan beställa dem.
Om du vill veta mer så ta en titt på denna film från Japan där smyckena också lanserats av Kazuri Scandinavia.
https://www.youtube.com/watch?v=6ysAeqNYE5s
Till sist, Varmt välkommen till ännu en Happening-kväll i Butik Lena Maria. Denna gång gästas vi av författaren Malin K Eriksson från Bankeryd.
Nu på onsdag 4 februari kl. 19.00
med drop in fika från 18.00 (semlor)
Kommentera gärna:
Senaste inläggen
Senaste kommentarer
-
Cecilia Johansson » 2019 - ett gott nytt år!?: ”Här blåser det massor. Ska bli roligt med ett nytt år. Kram”
-
Carrie (nickname) » Japan, Thailand and 50 years!: ”I’m a member of a Chior at the first concert in Ibaraki.. I was so impressed whi..”
-
Anne- Berit » Japan, Thailand and 50 years!: ”Beautiful”
-
Göran Wolff » Idag är det Internationella Mun- & Fotmålande Konstnärernas Dag 2018: ”Tack Lena Maria ! Hälsa till Patrik . Göran W”
-
Birgit Flordin » Tack Gotland!: ”Tack kära Lena Maria för all Glädje Du sprider och gör allt Du gör! Underbart. ..”